Kínai orvoslás
A fül, a kéz- és a lábfej terápiás pontjainak tűmentes kezelése magvakkal, moxával, köpöllyel, talpmasszázzsal, testakupunktúrával
A hagyományos kínai akupunktúra és akupresszúra egyik legfontosabb eleme a fül területe, használata Kínában több mint 4000 éves múltra tekint vissza. A különböző szervek és meridiánok stimulálása ez esetben a fülkagyló területén található pontokon keresztül történik.
A hagyományos keleti orvoslás szerint a meridiánok csatornái a fülben futnak össze, így a fülakupunktúrás pontok stimulálása feloldhatja a meridián áramlását gátló blokkokat.
A modern, nyugati orvostudomány magyarázata szerint a fül bizonyos pontjainak ingerlésével létrejövő elektromos impulzusok az agyi reflexközpontokba jutnak, és az ingerület a megfelelő idegpályákon keresztül onnan továbbítódik az érintett szervhez.
A kézfejen, lábon és a fülkagylón lévő akupunktúrás és egyéb (pl. SU-JOK) kezelési pontok mindegyike egy adott testrész egészségi állapotát tükrözi.
A testfelület aktív pontjainak ingerlése már a régi kínai gyógyászatban is, csakúgy mint napjainkban, a tűszúráson kívül számos egyéb módon elvégezhető volt. Az ősi időkben ezen tűmentes módszereket inkább meghatározott betegségtípusoknál alkalmazták, a mai modern időkben használatuknak számos egyéb indoka, oka is van. Például sokan nem szeretik megszúratni magukat, így számos olyan módszer kidolgozásra került, melyek "képesek áthatolni anélkül, hogy behatolnának".
Közös vonás mindezen módszerekben az, hogy az "arra legrátermettebb helyeken" az akupunktúrás, akupresszúrás vagy egyéb fő pontokon közvetítik a szervezetnek a harmonizáló impulzusokat. Közülük a legősibb, ma is széles körben használt módszer a moxa, valamint a növényi magvak.
MOXA
A moxibuszció elnevezés eredetileg a japán moguza=égő növény szóból származik. A gyógyító eljárás lényege abból áll, hogy az egyes aktív bőrpontok felett valamilyen formában gyógynövényrészeket égetnek el. Hatásának lényege ugyanaz, mint a tűszúrásos gyógymódoknál: az energetikai állapotot hivatott helyreállítani. Az égő növények (artemisa vulgaris - feketeüröm) általában főleg két kóros energiaállapotban segítenek:
-
akkor, ha hiányzik az energia valamely energiapáholyban, s ezt szállítja a moxa jótékony hője, vagy
-
amikor a már behatolt káros energiát - hideget, nedvességet - "égeti meg a moxatűz".
MÁGNESGOLYÓK VAGY NÖVÉNYI MAGVAK
A fül-akupresszúra és a napjainkban egyre inkább elterjedő dél-koreai terápia nagyon kedvelt területe az apró ingerlők megfelelő pontokra történő felhelyezése. Ez történhet apró kínai tinószegfűmaggal (vaccaria magvak) is felragasztva. Lehetőség nyílik így az otthoni plusz terápiára is, hiszen a leragasztott "ingerlőt" az illető meghatározott előírás szerint otthon is nyomkodhatja a még nagyobb hatás eléréséért.
ELEKTRO-AKUPUNKTÚRÁS TERÁPIA
Az akupunktúra igazi forradalmasítását az utóbbi években a modern technikák bevezetése jelentette, így például a magnetikus, elektromos, lézer- és ultrahangos akupunktúráé. Mindezekben közös, hogy - rendszerink tűk alkalmazása nélkül - energiát juttatnak a szervezetbe, illetve a meridiánokba. A Qi (csi)-áramlás szabályozásának ezen új módszerei számos előnnyel rendelkeznek.
A kezelések gyorsabbá, kényelmesebbé váltak. Nincs fájdalom, vagy egyéb, tűszúrás okozta kellemetlenség, melléksérülés, fertőzés. Több energia vihető be ily módon, sőt bizonyos kórképekben az új technikák hatásosabbnak is bizonyulnak. További előnyük, hogy olyan - fertőzött, ekcémás, sérült - bőrterületek fölött is alkalmazhatóak, ahol a hagyományos tűszúrásos kezelés nem kivitelezhető.
SPECIÁLIS KEZELÉSI LEHETŐSÉGEK
Az általános energetizálás és harmonizálás mellett kiemelendő, hogy a fülön meghatározott pontok kombinációját kezelve csökkenhet az éhségérzet, a méregtelenítő szervek aktiválódnak, felgyorsul az anyagcsere, ezért rendkívül ajánlott fogyókúránál kiegészítő kezelésként.
Mindemellett harmonizálja a vegetatív idegrendszert, ami az egyént kiegyensúlyozottá, nyugodtabbá, kevésbé feszültté teszi (depresszió, szorongás), és elősegíti a jobb alvást. Ezen túl még fájdalomcsillapító (görcsök, hasfájás, gyomorfájás, fejfájás, mozgásszervi fájdalmak) és izomlazító hatása van a mozgásszervi betegségeknél (gerincsérv, reuma, ülőidegzsába, csontritkulás, izomsorvadás).
Nőgyógyászati panaszok: szabálytalan, hiányzó vagy fájdalmas menzesz, mióma, ciszta vagy klimaxos panaszok
Immumrendszeri problémák: allergia, bőrbetegségek
Belgyógyászati betegségek: cukorbetegség, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, asztma, szívritmus zavarok, keringési zavarok, emésztési zavarok
Gyermekbetegségek: étvágytalanság, ágybavizelés, alvászavar, köhögés, hasmenés
Szenvedélybetegségek kiegészítő kezelésére (alkoholizmus, dohányzás) kiválóan alkalmas, mivel a megvonással járó tüneteket jelentősen csökkenti.
-
TRADÍCIONÁLIS KÍNAI TALPMASSZÁZS
-
KOMBINÁLT KEZELÉS: TALPMASSZÁZS ÉS KÖPÖLY, KAPARÁS ÉS TEST AKUPUNKTÚRA
A kezeléseke Dr. Chen Jie hagyományos kínai természetgyógyász terapeuta, talpmasszőr végzi.
